8 Sınıf Tetanoz Aşısı
08 Temmuz 2024

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

8. Sınıf Tetanoz Aşısı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen aşılama programında, tetanoz aşısı da önemli bir yer tutar. Çocukların toplumda daha sağlıklı bir şekilde bir arada bulunmaları açısından bulaşıcı hastalıkların önlenmesi oldukça etkili bir yöntemdir. Okul ortamları, çocukların hastalıklarının birbirine geçmesi açısından en yüksek risk taşıyan mekanlardan biridir. Bu sebeple, okullarda bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için gerekli uygulamaların yapılması şarttır. Aşılama yöntemleri kullanılarak, çocukların bu hastalıklara karşı korunması sağlanır. Okul çağındaki çocukların hastalıklarının diğer çocuklara bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Kitlesel aşılama ile çocuklarda oluşabilecek riskin azaltılması sağlanır.

Toplu aşılama yapıldığında, çocuklar arasında korku ve heyecan oluşabileceği için aşılama öncesinde gerekli açıklamaların yapılması önemlidir. Çocuklar ve ailelerinin bilgilendirilmesinin ardından bu işlem uygulanır.

8. Sınıfta Tetanoz Aşısı

Genellikle çocukların ergenlik dönemine yaklaştığı dönemde okullarda yapılan uygulamalar arasında tetanoz aşısı da yer alır. Okul çağında yapılması gereken bu aşının, daha önceki aşıların pekiştirilmesi niteliğinde olduğu bilinmektedir. Okul ortamında çocuğuna aşı yaptırmak istemeyen ailelerin mutlaka bu aşıyı kendi doktorları tarafından yaptırması son derece önemlidir. Bu sebeple, çocuğun okulda aşı vurulmasını istemiyorsa, okul yönetimine bildirilmesi gerekir. Kasım ayı içerisinde uygulanan bu yöntem, ulusal aşı programı kapsamında tüm sekizinci sınıf öğrencilerine uygulanır.

Aşı ile çocukların önlenebilir bulaşıcı hastalıklardan etkilenmesini en aza indirmek amaçlanır. Bu hastalık meydana geldiğinde, hastalıktan dolayı oluşan sakatlık ve ölüm gibi durumların önüne geçmek için tetanoz aşısı uygulanır. Tetanoz aşısı, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek ve olumsuz hastalıkların kötü sonuçlarını önlemek için yapılmaktadır. Bebeklerin doğduğu andan itibaren aşılama periyodunun gerçekleştirilmesi ve okul çağında da gerekli uygulamaların yapılması gereklidir. Çocukta görülen yüksek ateş, üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal gibi hafif hastalıklar bu aşının yapılmasına engel değildir. Bu sebeple, böyle problem yaşayan çocuklara da tetanoz aşısı uygulanabilir. Astım ve antibiyotik kullanımı bulunan çocukların da herhangi bir başka alerjiye karşı duyarlılığı bulunmuyorsa, tetanoz aşısı yapılmasında sakınca görülmez.

8. Sınıfta Tetanoz Aşısı Yapılmadığı Durumlar

Çocuğun okulda aşı olmaması durumunda velilerin okul yönetimini bilgilendirmesi gerekmektedir. Bu durumlarda, daha önceden anafilaktik reaksiyon yani aşırı alerji problemi, tansiyon düşmesi, nefes darlığı gibi alerjik hastalıkların gelişmesi durumunda çocuğa tetanoz aşısı uygulanmaması önemlidir. Bağışıklık sisteminin oldukça zayıf olduğu bazı hastalıklarda tetanoz aşısının uygulanmaması gerekir. Özellikle AIDS, lösemi ve kanser gibi hastalıklarda çocuğa tetanoz uygulanmaması; bu tedavi esnasında doktorun yapması gereken yöntemler arasında yer alır. Ayrıca, çocukta bulunan yüksek dozda kortizon, kemoterapi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçların kullanılması esnasında tetanoz aşısının uygulanmaması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda, velilerin okul yönetimini bilgilendirmesi ve çocuğun aşı olmamasına dair gerekli imzayı atması gerekir.

Tetanoz Aşısının Önemi

Tetanoz, Clostridium tetani bakterisinin neden olduğu ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Bakteri vücuda genellikle kirli yaralardan girer ve sinir sistemine zarar vererek kas spazmlarına ve hatta ölüme yol açabilir. Bu yüzden, tetanoz aşısı hayat kurtarıcı bir öneme sahiptir. Tetanoz aşısı, çocukluktan itibaren belirli aralıklarla uygulanarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve bireyleri bu ölümcül hastalıktan korur.

  • Tetanoz aşısı, ilk olarak bebeklik döneminde uygulanmaya başlar ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.
  • 8. sınıf öğrencilerine yapılan tetanoz aşısı, daha önceki aşıların pekiştirilmesi niteliğindedir.
  • Ulusal aşı programı kapsamında yapılan aşılama, toplum sağlığını korumak adına büyük önem taşır.
  • Ailelerin ve çocukların aşılama hakkında bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi gereklidir.

Tetanoz aşısı, sadece bireysel sağlığı değil, toplum sağlığını da koruma açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle, aşılama programlarına katılım ve bilinçlendirme faaliyetleri, sağlık otoriteleri tarafından titizlikle yürütülmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

R harfini söyleyemeyen Mehmet.

03 Haziran 2024 Pazartesi

ben aşıdan kokuyom ama osmanlavın gözüne gimek için okulda vuvulcam yoksa vuvulmam bile kokuyom çünkü.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Armağan

Tetanoz aşısı, önemli bir aşıdır. Korkulacak bir şey yok asıl vurulmassan kork. İğnelerden ve aşılardan korkmak küçüklükten gelen bir şeydir. Bir çok insan iğneden korkar ama vurulmassan da bir çok hastalığa gebe kalabilirsin. Sadece tetanoz aşısı değil hayatın için önemli olan bütün aşıları ol. İlerde daha büyük hastalıklarla uğraşmaman için.

soru

Yagmur

17 Mayıs 2024 Cuma

Ya cok korliyorum cok agritoyo diyolat n zaman aoacaklar bize

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Geçmiş olsun, ağrılarınızı hafifletmek için bir doktora başvurmanız önemlidir. En kısa sürede tıbbi yardım almanızı öneririm.

soru

Teogirl

14 Mayıs 2024 Salı

Tatil olunucak mi asi vurulduktan sonra acaba?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Mazyar

Merhaba, tetanoz alışı il sağlık müsüelüğüctarafından okullar için rutin bir şekilde plananan bir aşıdır. Genellikle okul yönetiminin insiyatifinde olup öğrenciler aşı olduktan sonra evlerine gönderiliş dinlenip ertesi gün dinç bir şekilde geri dönmeleri için, ertesi gün tatili söz konusu değildir. Geçmiş olsun.

soru

Nevin

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Biz ne zaman olacağız Tetenoz aşısını ?? Gaziantep Şahinbey Mehmet küçük parmak Imam Hatip Ortaokulu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Selime

İyi akşamlar tetenoz aşısı insan için önemli bir aşıdır okullarda 1. ve 5. sınıflarda yapılmaktadır aile hekiminize giderseniz her insanın ömürde bir defa yaptırması gereken 5 li aşı yapacaktır.

2. Cevap
cevap

Talya

Tetanoz aşı, 5 ile 10 sene arasın da vücut da kalır. Size ilkokul 5. sınıf da vurulmuş olması lazım ama bazı durumlar da sağlık bakanlığı izniyle 8. sınıfda da vurulabiliyor. İstersen kendi aile hekimine giderek özgeçmişine baktırıp tetanoz aşısı yapılmış mı yapılmamış mı diye baktırabilirsin. ona göre aşını gidip yaptırısın.

soru

Ayşe Nur

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Yani benim anladığım kadarıyla biz tetanoz aşısını kasımda mı vurulacaz 😥😥

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Anife

Merhaba, tetanoz aşısın herhangi bir ayda vurulması gerekir diye bir durum söz konusu değildir. Demir, paslanmış herhangi bir metal ile temas etmeden önce de vurulabilen tetanoz aşısı herhangi bir yaşanması muhtemel vakaya göre tedbir için uygulanan bir aşıdır. Okullar da ise halk sağlığı müdürlüğü programlaması ile bu aşı yapılmaktadır.

soru

İsmail

03 Mayıs 2024 Cuma

Abi aşının girdiği yer sivilce gibi şişti neyapcam kolumu havaya kaldiramiyorum ağrıdan

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Örgen

Merhaba, tetanoz aşısı Demirin hava ile tepkimeye girerek üzerinde pas oluşması ve bu demirin insan kanı ile temas etmesine karşı alınan tedbirdir. Aşı koldan enjeksiyon olarak yapılır be vücuda ağır bir şekilde yayılır ve 10 yıla kadar etkilidir. Kolda ağrıma meydana gelir. İğneyi yapan kişi tarafından yanlış uygulamadan apse yapabilir.

soru

MAL

02 Mayıs 2024 Perşembe

ARKADAŞ BEN AŞI OLMAYI İSTİYOM MİLLET İSE İSTEMİYO BENDE Mİ SORUN VAR ANLAMADIM

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Kaygun

Merhaba, aşılarınızı aksatmamanız sağlığınız için önemlidir. Aşılarınızın hepsini vaktinde olmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Altın Ay

Tetanoz aşısı vurulmak çok önemlidir. Hiç olmadık yerde paslı bir cisim sizi yaralarsa ve ona kana bulaşırsa çok kötü sonuçlara yol açabilir. Ölüme bile yol açabilir. O yüzden tetanoz aşısı önemlidir. Her insan doğdundan sonra ve okul çağında bu aşıları olur. Tetanoz aşı vücut da 5 ile 10 arasında kalmaktadır.

soru

BETÜL

20 Nisan 2024 Cumartesi

Ne zaman aşı olcaz acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

İlke

Merhaba Betül Hanım, okullarda 5. sınıf ve 8. sınıf öğrencileri bu aşıdan ücretsiz yararlanmaktadır. Ancak bunun için devletimizin belirlemiş olduğu aşı gününü beklemeniz gerekmektedir. Aşı günü geldiğinde okul için görevlendirilmiş sağlık görevlileri, aşı işlemini gerçekleştirecek ve yarın gün bile olsa istirahat izni vereceklerdir.

soru

gizli

19 Nisan 2024 Cuma

ya ilk vurulduğunda acımadı ama sonradan kolum şişti ve morardı sebebini bilen var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Deniz Cenk

Merhaba öncelikle geçmiş olsun ilk vurulduğunuzda acır ağrı yapar sonradan hafiften şişer morarmanın sebebi aşıyı olduktan sonra olduğunuz yerin üstüne baskı gerçekleşmiş olabilir yada doktor yanlış noktoya vurmuş olabilir bu konu hakkın da kesin bir cevaba ulaşmak için başka bir doktora görünmenizde fayda aynı doktora gitmeyin kendisini koruyacaktır emin olun

2. Cevap
cevap

Kutuner

Tetanoz aşısında en yaygın belirtilet kolda yanma hissi ve şişliktir. Ancak morarmlar nadir olarak görülür. Aşı yapılırken acı hissedilmez ama aşının içeriğindeki bileşenler vücuda yayılmaya başlayınca acı hissedilir. Ancak morarma ile ilgili aile hekiminizle görüşmenizde fayda vardır. Şişlik ve morarma için uygun bir krem önerecektir.

soru

Ben isimsizim

16 Nisan 2024 Salı

Aşı olurken bişey yok bugün oldum aşıyı gün geçtikçe daha fazla olur diyorlar

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aşının yaygınlaşması toplum sağlığı için çok önemli, senin de aşı olmana sevindim. Umarım herkes en kısa zamanda aşısını olur ve bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatırız.

soru

Gizli

15 Nisan 2024 Pazartesi

Çok ağrı yapar dediler ama hiç ağrımadı sadece iğne olduktan bir saat falan ağrıdı sonra geçti ve hiç acıtmadı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Ömer Memiş

Tetanoz aşısı sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Uzmanlar bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmak için tetanoz aşısı yapılmasını tavsiye etmektedir. Toplum nezdinde bu aşı sonrası ağrı ve morarma olduğunu dile getirmektedir. Ancak sanılanın aksine bu aşı ağrı oluşturmamaktadır.

soru

sude

07 Nisan 2024 Pazar

cuma günü aşı olduk hiç bir ağrı hissetmedim ama akşam ağrımaya başladı kolumu zor hareket ettirebiliyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Sahba

Aşı esnasın da iğne damar yoluna girişinde kendini sıkıp, kastığınız için ağrı ve sızı yapması normal olabilir. Bazı iğnelerin ise etkisi daha sonra ortaya da çıkabiliyor. Normal görüyor şimdilik ağrınız devam eder veya şiddetlenir ise bir doktora görünmenizde tavsiye var. Sağlıcakla kalın&127800;

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Güncel

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Güncel

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?