Hamilelikte Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelikte anne ve bebek sağlığı için yapılan aşılardan birisi de tetanoz aşısıdır. Hamilelikte yapılan bazı aşılar zararlı olabilir. Kabakulak, kızamık, kızamıkçık ve su çiçeği aşıları gebelikte yapılması sakıncalı olan aşılardır. Ancak tetanoz aşısı canlı mikroorganizma içermediği için gebelikte güvenle yapılabilecek bir aşıdır. Difteri tetanoz aşısı toksoid bir aşıdır. Doğumdan önce ve doğduktan sonra tetanoz aşısı hiç olmamış veya aşı yapılmış ve üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş olan anne adaylarına tetanoz aşısı yapılması şiddetle tavsiye edilir.

Tetanos aşısı yapılmış anne adayında, aşının sebebi ile oluşan antikorlar bebeğe de geçerek, bebeği yeni doğan aşamasında oluşabilecek tetanos hastalığına karşı etkin koruma sağlar. Hamilelikte yapılmasının nedeni ise bebeği yeni doğan aşamasında oluşabilecek tetanosun önüne geçmektir. Özellikle bebeğin doğum esnasında bebek kordonunun, bilhassa evde yapılan doğumlarda steril ve temiz olmayan bir aletle, bıçakla veya makasla kesilmesi sonucunda bebekte tetanos hastalığı riski artabilir. Yeni doğan aşamasında bebekte oluşabilecek tetanos büyük oranda ölümcül olabilmektedir. Bu sebeple bu hastalığın önlenmesi bakımından aşı çok önemlidir. Doğumdan sonraki aşı ise bebeğe difteri, tetanos, boğmaca şeklinde üçlü aşı yapılmakta ve tetanos hastalığına karşı bağışıklık sağlanmış olur. Daha sonraki zamanlarda ise kendimizin de dahil olmak üzere çocuğumuza 10 yıl sonra tetanos aşısını tekrar yinelemek gerekmektedir. Çevrenizde daha önce hiç tetanos aşısı yapılmamış olanlar varsa, uyarabilirsiniz.

Tetanos Aşısı Zamanlaması

Tetanos aşısı gebeliğin her döneminde yapılabilir, ancak genellikle 3. ayın bitiminden sonraki zamanda yapılması tercih edilir.

Eğer daha önce tam olarak tetanos aşısı yapılmışsa ve son yapılan aşılamanın üzerinden 10 yıldan az süre geçmişse gebelik sırasında bu aşılama yapılması gerekmemektedir.

Daha önce yapılan aşılamalar tam yapılmamışsa veya son yapılan aşının üzerinden 10 yıldan fazla gibi bir süre geçmiş ise gebelikte 1 ay arayla toplam iki kere aşı yapılır. Bu aşılar genellikle 5-6 ayda yapılmaktadır. İkinci aşıdan 6 ay sonra bir doz daha aşı anneye yapılır. Bazı uygulamalarda ise bu aşıdan 12 ay sonra bir doz daha ve daha 12 aylık zaman sonrasında bir doz daha yapılarak toplam 5 doz tetanos aşısı yapılmış olmaktadır.

Bir başka durumda ise hamilelik zamanlarında kirli bir demir veya metal ile kesilme, delinme veya batma gibi durumlar sonrası tetanos açısından riskli bir durumla yüz yüze kalınması durumunda tetanos immunglobulin de yapılır ve daha etkin koruma sağlar.

Hiç aşı yapılmamış anne adaylarının en az iki doz tetanos aşısı almaları sağlanmalıdır. İkinci doz ise doğumdan en az 15 gün önce yapılmalıdır. Yeterli süre sağlanmazsa anne adayı ve bebeğinin tetanos hastalığı açısından büyük risk altında olduğu dikkate alınmalıdır. Temiz ve steril doğum şartlarının sağlanması ve bebeğin kordon ve göbek bakımının doğru yapılması hastalığın oluşumunu önlenmesi açısından çok önem kazanmaktadır.

Gebelikte Uygulanan Tetanos-Difteri (Td) Aşı Şeması

  • Td 1: Gebeliğin 4. ayında-İlk karşılaşmada.
  • Td 2: Td 1'den en az 4 hafta sonra. Koruma süresi: 1-3 yıl.
  • Td 3: Td 2'den en az 6 ay sonra. Koruma süresi: 5 yıl.
  • Td 4: Td 3'ten en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte. Koruma süresi: 10 yıl.
  • Td 5: Td 4'ten en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte. Koruma süresi: Doğurganlık çağı boyunca.

Hamilelikte Difteri-Tetanos-Boğmaca (DTB) Aşısı Yapılabilir mi?

Difteri tetanos boğmaca aşısında bulunan boğmaca aşısı da aynen tetanos ve difteri gibi toksoid olarak üretilmiştir (Pertussis toksini) yani canlı bakteri içermez. Bu nedenle hamilelerde uygulanmasında bir sakınca yoktur ancak rutinde uygulanmaz. Sadece boğmaca enfeksiyonu riskinin arttığı durumlarda yapılması önerilir.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelerde Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelerde Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Neonatal Tetanoz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Neonatal Tetanoz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Güncel

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi