Gebelikte Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
20 Temmuz 2024

Gebelikte Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Tetanoz

Hamilelikte yapılabilecek aşılar arasında tetanoz aşısı önemli bir yere sahiptir. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve su çiçeği gibi aşılar canlı aşılardır ve bu nedenle hamilelikte uygulanmaları sakıncalıdır. Ancak tetanoz aşısı, canlı mikroorganizma içermediğinden dolayı hamilelikte güvenle uygulanabilir. Difteri tetanoz aşısı, inaktive edilmiş tetanos ve difteri toksinlerinden arındırılarak hazırlanmış bir toksoid aşıdır. Daha önce tetanoz aşısı hiç yapılmamış veya aşının uygulanmasının üzerinden on yıldan fazla süre geçmiş olan hamilelere tetanoz aşısı yapılması önerilmektedir.

Tetanos aşısı yapılan anne adayında oluşan antikorlar, bebeğe de geçmektedir. Bu sayede bebeği yenidoğan döneminde oluşabilecek tetanos hastalığına karşı koruma sağlar. Hamilelikte aşı yapılmasının amacı, bebeği yenidoğan tetanosundan korumaktır. Bebeğin doğum esnasında kordonun hijyenik olmayan bir aletle kesilmesi sonucunda bebekte tetanos gelişebilir. Yenidoğan döneminde bebekte gelişecek tetanos çok yüksek oranda ölümcül olabilir. Bu nedenle bu aşı oldukça önemlidir. Doğumdan sonra yenidoğan bebeğe DTB (Difteri, Tetanos, Boğmaca) aşısı, üçlü aşı yapılır ve tetanosa karşı bağışıklık kazanılmış olur. Daha sonra tetanoz aşısının on yılda bir tekrarı yapılmalıdır. Aksi takdirde aşının bağışıklık koruması etkisiz kalır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman ve Kaç Kere Yapılmalıdır?

Tetanos aşısı hamilelikte her dönemde yapılabilir, fakat sıklıkla üçüncü ay bittikten sonra yapılması tercih edilmektedir. Eğer daha önce tetanoz aşıları tam olarak yapılmışsa ve son aşılama üzerinden on yıldan az süre geçmişse gebelik esnasında yapılması gerekmez. Daha önce aşılamalar tam yapılmadıysa veya son aşının üzerinden on yıldan fazla bir zaman geçmişse, hamilelikte (genellikle beşinci ve altıncı aylar arasında) bir ay arayla toplamda iki kere aşı yapılır. İkinci aşıdan altı ay sonra bir doz daha tetanoz aşısı anneye yapılır. Bazı uygulamalarda bu aşıdan bir sene sonra bir doz daha ve bir sene sonra bir doz daha yapılarak toplam beş doz tamamlanmalıdır.

Hamilelik sırasında kirli ve steril olmayan bir metal ile kesik veya batma gibi tetanos açısından riskli bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda, aşı ile tetanos immunglobulini de yapılabilir.

Hiç aşılanmamış hamilelerin en az iki dozda Td aşısı olmaları sağlanmalıdır. İkinci doz doğumdan en az iki hafta önce tamamlanması gerekmektedir. Yeterli süre sağlanamadıysa tek doz Td almış gebenin ve bebeğinin tetanos hastalığı açısından risk altında olduğu dikkate alınmalıdır. Temiz doğum şartlarının sağlanması ve bebeğin göbek bakımının doğru yapılması çok önem kazanmaktadır.

Hamilelikte Difteri-Tetanos-Boğmaca (DTB) Aşısı Yapılır Mı?

Difteri, tetanos ve boğmaca, üçlü aşısında bulunan boğmaca aşısı da tıpkı tetanos ve difteri aşısı gibi toksoid olarak üretilmiştir. Yani canlı mikroorganizma içermez. Bu nedenle gebelerde uygulanmasında bir sakınca yoktur, ancak rutinde uygulanmaz. Sadece boğmaca enfeksiyonu riskinin arttığı durumlarda yapılması önerilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Elif

23 Nisan 2024 Salı

Hamileyken duvara çivi çakarken paslı çivi elime battı. Kısa süre içerisinde çivinin battığı alanda şişme ve morarma oluştu. Hamileliğimin 6. haftası içerisindeyim. Gebelikte tetanoz aşısı vurulması halinde yan etkileri bebeğimi olumsuz etikler mi? Doktora gitmeye ve bu konuyu söylemeye çok korkuyorum. Lütfen bana yardımcı olun.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elif hanım,

Hamilelik süresince bu tür durumlarda doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Tetanoz aşısı genellikle gebelik sırasında güvenli kabul edilir ve anne ile bebek için koruyucu olabilir. Ancak, size özel durumları göz önünde bulundurarak en doğru tavsiyeyi doktorunuz verecektir. Bu nedenle, lütfen en kısa zamanda bir sağlık profesyoneline başvurun. Korkularınızı da doktorunuzla paylaşmakta çekinmeyin, onlar sizi en iyi şekilde yönlendireceklerdir.

Sağlıklı günler dilerim,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Süresi Tetanoz Hastalığı

Tetanoz Aşısı Süresi Tetanoz Hastalığı

Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?

Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli mi?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli mi?

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı