Gebelikte Tetanoz Aşısı
27 Haziran 2024

Gebelikte Tetanoz Aşısı


Gebelikte anne ve bebek sağlığını korumak için bazı testler ve aşılar yapılır. Bu aşılar arasında tetanoz aşısı da bulunmaktadır. Tetanoz aşısı, diğer bazı aşılardan farklı olarak ömür boyu koruma sağlamaz, belirli bir süre için etkilidir. Tetanoz aşısı içinde canlı mikroorganizma bulunmadığı için gebelik döneminde güvenle yaptırılabilir.

Tetanoz Aşısının Önemi

Tetanoz aşısı, anne adayının ve bebeğin doğum esnasında veya doğum sonrasında tetanoz bakterisi kapma riskini ortadan kaldırarak ciddi sağlık sorunlarını önler. Hayatında daha önce hiç tetanoz aşısı olmamış veya üzerinden 10 yıl geçmiş olan anne adayları, gebelik dönemlerinde bu aşıyı mutlaka yaptırmalıdır.

Anne ve Bebek İçin Koruma

Tetanoz aşısı yapılmış anne adayında oluşan yararlı antikorlar bebeğe de geçer ve bebeği doğum sırasında ve sonrasında tetanoz hastalığından korur. Yeni doğan bebeklerde tetanoz hastalığının görülme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle, gebelik döneminde tetanoz aşısı yaptırmak, bebeğin doğum sırasında veya sonrasında bu hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Yeni Doğanlarda Tetanozun Nedenleri

Yeni doğan döneminde bebeklerin tetanoz hastalığına yakalanmasının birçok nedeni bulunmaktadır:
  • Doğumhanenin temiz ve steril olmaması
  • Evde yapılan doğumlar
  • Yeterince steril olmayan aletlerin kullanılması (bıçak, makas vb.)
  • Bebeğin göbek kordonunun kesilmesi sırasında bakterinin bulaşması
Yeni doğan tetanozu, bebeklerde çok tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu durumların önüne geçmek için gebelik döneminde anne adayının kesinlikle tetanoz aşısı olması gereklidir.

Tetanoz Aşısı Zamanlaması

Gebelikte tetanoz aşısının yapılması için belirli bir zaman dilimi yoktur. Ancak uzmanlar, tetanoz aşısının 3. ay sonunda yapılmasının anne ve bebek için daha etkili olabileceğini belirtmektedir. Bu zaman dilimini beklemek zorunlu değildir; anne adayı, istediği zaman doktoruna başvurarak bu aşıyı yaptırabilir. Doktor, gerekli testler ve aşıların takvimini hazırlayarak anne adayını bilgilendirir.

Gebelik Öncesi Tetanoz Aşısı

Gebelikten önce tetanoz aşısı tam anlamıyla yapılmışsa veya son tetanoz aşısının üzerinden 10 yıldan daha az bir zaman geçmişse, gebelik sırasında tekrar tetanoz aşısı yapılmasına gerek yoktur. Ancak, tetanoz aşısının üzerinden 10 yıl geçip geçmediği konusunda emin olmayan anne adayları, gebeliğin 5. veya 6. ayında birer ay arayla iki doz aşı yaptırabilirler. Daha sonraki dönemde ise 6 ay ara ile bir doz daha yapılır. Bu süreçten sonra 1 yıl arayla tekrar birer doz şeklinde aşı yapılmaya devam edilir.

Olası Yaralanmalar ve Tetanoz Riski

Gebelik dönemi içerisinde anne adayına herhangi bir kirli materyal batması veya bölgede kanama gerçekleşmesi durumunda tetanoz riski ortaya çıkabilir. Bu durumda, tetanoz immunglobulin ile birlikte aşı uygulaması yapılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Haber Bülteni