Tetanoz Aşısı Yan Etkileri?
15 Mayıs 2024

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri?

Tetanos Aşısı Yan Etkileri, Tetanos, yaralara bulaşan bir bakteriden kaynaklanan zehrin yaradan vücuda girmesiyle ortaya çıkan ve öldürücü sonuçlara sebep olan bir hastalıktır. Zehrin etkisiyle gelişen kasılma nöbetleri ve vücudun katılaşması hastalığın en belirgin özelliğidir. Hastalığa sebep olan bakteri toprakta, bazı insan ve hayvanların bağırsaklarında ve dışkılarında bulunur. Hemen hemen her türlü yaralanma sonucunda bu bakteri yaraya bulaşıp hastalığa yol açabilir. Bu nedenle yaralanmalarda çok dikkatli olmak ve gerekli önlemleri almak gerekir. Türkiye'de genelde çocuklarda görülür. Kırsal kesimlerde evde yapılan doğum esnasında ebe olan kişiler bilgisiz ise doğumun ardından çocuğun göbek bağını mikroplardan temizlemeden kesici bir alet ile kestiğinde, bu alette tetanos mikrobu varsa, kordon aracılığıyla çocuğa kadar ulaşıp onu hastalandırabilir ve hastalığı kapan çocuk birkaç gün için ölür. Bunun dışında başka yanıklardan, çivi ya da diken batmasından, temiz olmayan iğnelerden, düşme ya da çeşitli nedenlerle meydana gelen kanamalarda tetanos bulaşabilir. Bu hastalığın tedavisi için aşı geliştirilmiştir. Bu aşının faydaları yanında hamilelerde, yetişkinlerde, çocuklarda bazı yan etkileri ortaya çıkabilir.

Bu yan etkiler şunlardır
  • Tetanos iğnesi yapıldıktan sonra kolda bir gün süreyle ağrı, acı ve yanma olabilir.
  • Tetanos aşısı vücuda enjekte edilen virüslerin vücutta yok edilip bağışıklık sisteminin güçlenmesini temel almaktadır. Bağışıklık aşı yardımıyla güçlendirilirken, aynı zamanda vücutta yoğun etkileri olabilir. Ateş tetanos aşısının yan etkileri arasındadır. Ateş görüldüğünde ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir.
  • Cildi aşırı derecede hassas olan kişilerde yapılan aşı sonrası deride kızarıklık görülebilir. Kızarıklık birkaç gün içinde geçer, geçmediği takdirde doktora başvurulmalıdır.
  • Kimi zamanda tetanos aşısı çeşitli geçici kasılmalara ve kramplara sebep olmaktadır.
  • Hamilelik döneminin 4. Ayında ilk tetanos aşısı yapılmaktadır. Ardından bir ay sonra devamı yapılır, altı ay sonra da son doz aşı yapılır. Bu aşının yapılma nedeni anne ve bebeğin bakteriye karşı korunmasıdır. Bu aşı yapılmadığı takdirde sağlık açısından ciddi sonuçları olabilir. Aşının yan etkileri; ateş, acı, ağrı ve yanma hissi, ciltte kızarıklık ve kimi zamanda kasılma ve kramplar görülebilir. Tetanos aşısı çocuk felci, kabakulak, kızamık, kızıl gibi çeşitli aşı türleriyle etkileşime girebilir ve bu da çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden tetanos aşısı olduktan sonra bu yan etkilere maruz kalmamak için 3-4 ay boyunca diğer aşıların yapılmaması uygun olur. Tetanos aşısı boğmaca rahatsızlığı yaşayan çocuklara ve bireylere yapılamaz. Çünkü bu kişilerde kasılmalara sebep olarak ölümcül yan etkileri olabilir. Boğmaca aşısı yapılan bir çocukta aşırı yüksek ateş görüldüğü durumlarda tetanos aşısı yapılmaz.

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Yorumları

soru

Pınar BOĞUCU

04 Haziran 2024 Salı

Gebeliğimin 5 .ayındayım ve aşı oldum 2 gündür o kadar ağrıyorki anlatamam

Cevap yaz
cevap

Admin

04 Haziran 2024 Salı

Gebelikte aşınızın yapıldığı bölgede ağrı hissetmeniz normal olabilir, ancak bu durumu mutlaka doktorunuza bildirmenizi öneririm. Doktorunuz size uygun bir tavsiyede bulunacaktır. Geçmiş olsun!

soru

Öğrenci

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Bu gün vurulduk çok acıyo yanıyo ağrıyı uyusuyo kadında direk ok atar gibi sapladi:(

Cevap yaz
cevap

Alpartur

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Tetenoz aşısı sonrası yüksek ateş, halsizlik, kolda ağrı ve ciltte kızarıklık gibi bazı belirtiler görülebilir. Bunun sebebi ise bu aşı vücuttaki mikropları atmaya çalışarak vücudu halsiz bırakmasıdır. Bu yüzden bu aşı yapıldıktan sonra kişi mutlaka uyumalı ve istiharat etmelidir

cevap

Kıray

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Tetenoz aşısı her bireyin muhakkak olması gereken bir aşı türüdür. Birkaç dezavantajı vardır ki bunlardan birisi de yapıldıktan sonra fazlaca ağrı yapmasıdır. Bunun sebebi de vücudun içerisinde bulunan mikroplar ile aşı etken maddesinin savaşması sırasında vücudun halsiz düşmesidir. Yapıldığı gün muhakkak istirahat edilmelidir.

soru

Halit

19 Mayıs 2024 Pazar

Kolumda Sisik Var.ne yapayim kolumda 2.gün oldu sisigi ne yapmam lazim inmesi için...

Cevap yaz
cevap

Admin

19 Mayıs 2024 Pazar

Geçmiş olsun! ޞişlik için öncelikle bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsin. Ayrıca, kolunu yüksekte tutmak ve dinlendirmek de faydalı olabilir. Eğer şişlik devam ederse veya ağrı artarsa bir doktora görünmende fayda var.

soru

Eren PALAZ

16 Mayıs 2024 Perşembe

Parmağımı köpek ısırdı. Hemen doktora gittim 1 kere tetanoz aşısı oldum 1 de kuduz aşısı oldum. Kuduz aşısını 5 doz olacam. Tetanoz olan kolum çok ağrıyor, ateş ve halsizlik de var çok bitkinim

Cevap yaz
cevap

Halit

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, tetanoz aşısında ve kuduz aşısında vücudunuza tetanoz ve kuduz virüsleri bulaştırılmaktadır. Bu durumlarda ise vücut bu virüslerle savaşırken sizde yüksek ateş sorunu ile birlikte halsizlik görülmesi oldukça normaldir. Yine de eğer yüksek ateş sorununuz uzun süre devam ederse kesinlikle doktora bilgi vermelisiniz.

cevap

Şahhanım

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun tetanoz alışı koldan yapılan bir aşı türlüdür. Bu aşı koldan enjekte edildikten sonra vücuda yavaş yavaş yayıldığı için kişiden kişiye değişen şiddeti ağır hissedilebilen ağrı şekline dönüşebilir. Bu ağrı 1 hafta kadar da devam edebilir. Kolunuzu çok hareket etmeden dinlendirmeden başka yapabileceğiniz birşey yoktur.

soru

öğrenci

13 Nisan 2024 Cumartesi

Biz dün aşı olduk dün kolumda hiç ağrıma yoktu ama sabaha doğru ağrımaya başladı

Cevap yaz
cevap

Parshan

13 Nisan 2024 Cumartesi

aşı olurken ya da olduktan sonra kolunuzu yanlış hareket ettirmenizden kaynaklı olabilir. ya da yanlış ya da sert aşı yapılması kolunuzun ağrımasına sebebiyet vermiş olabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Haber Bülteni